Učení programování prostřednictvím videoher: Je to skutečná cesta?

No to mě podrž! Kdo by to byl řekl, že by se člověk mohl naučit programovat u něčeho, co většina rodičů pořád zakazuje svým dětem… jo, bavím se o videohrách. Programování je dneska pekelně žádaná věc – všichni ho chtěj, nikdo ho neumí, a učebnice jsou suchý jak týden starý rohlík. Nedávno jsem narazil na Fatpirate casino během brouzdání po internetu a napadlo mě, že stejně jako oni nabízej zábavnější způsob hazardu než ty nudný kamenný herny, musej existovat i hry, co učej kódování zábavnějc než ty otravný online kurzy s videjema na 1.5× rychlosti. Tak jsem se do toho pustil – zjistit, jestli je to fakt použitelnej způsob, jak se něco naučit, nebo jestli je to jenom chyták, aby z nás vytáhli prachy za další hru, co za tejden zapomenu v knihovně Steamu.

Moje zkušenost

Nejsem žádný expert na programování, ale vždycky mě zajímalo, jak fungují počítače a jak vytvořit vlastní software. Zkoušel jsem různé online kurzy, některé byly skvělé, jiné absolutně k ničemu. Problém byl v tom, že po pár týdnech začala klesat motivace – koho by bavilo hodiny sedět a psát kód, když výsledky přicházejí pomalu? A pak mi kamarád doporučil hru, která mě údajně naučí základy JavaScriptu. Byl jsem skeptický, ale řekl jsem si, proč ne? Děti a programování Moje neteř je super šikovná, má 9 let a začala s Minecraft Edu verzí. Ze začátku jí to přišlo jako další hra, ale postupně začala chápat, jak fungují příkazy, podmínky, cykly. Teď mi vysvětluje, jak naprogramovala vlastního robota, který za ni těží suroviny. Je fascinující vidět, jak přirozeně děti vstřebávají tyto koncepty, když jsou prezentovány formou hry. Jejich mozky jsou nastavené na učení skrz hru a zábavu, ne skrz sezení v lavici a poslouchání nudné přednášky. Jaké hry skutečně učí programovat? Nejznámější je asi Minecraft se svými rozšířeními. Kód lze použít k automatizaci akcí, stavbě struktur nebo vytváření miniher. Pak tu máme Human Resource Machine, která učí assembler, nebo TIS-100, kde řešíte problémy pomocí pseudoassembleru. Velmi zajímavá je Shenzhen I/O, kde navrhujete obvody a programujete je. A samozřejmě Screeps – MMO hra, kde ovládáte svou kolonii pomocí JavaScriptu.

Učí tyto hry skutečně programovat?

Tohle je klíčová otázka, na kterou není jednoduchá odpověď. Tyto hry určitě učí logické a algoritmické myšlení. Naučí vás, jak rozdělit problém na menší části, jak přemýšlet o efektivitě kódu, jak hledat a opravovat chyby. Ale naučí vás vytvořit webovou aplikaci nebo mobilní hru? Pravděpodobně ne. Jsou to spíš stavební kameny, na kterých můžete dále stavět.

Výhody učení skrz hry

Na rozdíl od klasických kurzů, hry poskytují okamžitou zpětnou vazbu. Když uděláte chybu, vidíte to hned a můžete ji opravit. Často je výsledek vašeho kódu vizualizován, což pomáhá v pochopení toho, co jste vytvořili. Motivace zůstává vysoká díky herním mechanikám – levelům, výzvám, odměnám. A vůbec nejlepší je, že se učíte, aniž byste si uvědomovali, kolik práce a úsilí do toho vkládáte, protože vás to baví.

Příběh mého kamaráda

Pamatuju si Petra, programátora, který pracuje v jedné pražské IT firmě. Před pár lety mi vyprávěl, jak začínal s programováním. „Víš, já jsem se k tomu dostal přes modování Skyrimu. Chtěl jsem vytvořit vlastní quest a postupně jsem se naučil skriptovat. Pak jsem zjistil, že mě to vlastně baví víc než samotná hra. A teď si tím vydělávám na chleba." Není to jediný příběh tohoto druhu – mnoho dnešních profesionálů začínalo podobným způsobem. Limity herního přístupu Nemůžeme si nalhávat, že hry nahradí strukturované vzdělávání. Chybí jim komplexnost a systematičnost tradičních kurzů. Často se zaměřují jen na určité aspekty programování a opomíjejí jiné důležité koncepty. Navíc tenhle přístup funguje hlavně pro začátečníky – pokročilé koncepty jako objektově orientované programování nebo práce s databázemi se hůř převádí do herní formy.

Ideální kombinace

Nejlepší je pravděpodobně kombinace obou přístupů. Začít s hrami, které vzbudí zájem a naučí základní koncepty. Pak postupně přecházet k tradičnějším formám vzdělávání, ale udržovat element hry a zábavnosti. Mnoho moderních online kurzů se snaží tento přístup aplikovat – gamifikace vzdělávání je rostoucí trend.